Szkła fotochromowe: czy powinny mieć powłokę antyrefleksyjną?

 


Szkła z powłoką antyrefleksyjną dają ostrzejszy obraz, mniej zakłóceń w postaci blików i refleksów świetlnych, a przede wszystkim gwarantują zwiększoną wygodę użytkowania. Dobrej jakości powłoki antyrefleksyjne niwelują niedogodności takie jak brudzenie się szkieł, trudne w czyszczeniu czy zaparowywanie. Wyraźnie podnoszą też trwałość delikatnych szkieł plastikowych.

Jaką zatem powłokę wybrać dla okularów z soczewkami fotochromowymi? Czytaj dalej na naszym blogu Optyk radzi:

Szkła fotochromowe posiadają warstwę fotochromowa nałożoną na powierzchni soczewek. Choćby z tego powodu warto chronić soczewki przed uszkodzeniami mechanicznymi. Zarysowanie zewnętrznej powierzchni może bowiem uszkodzić warstwę fotochromową i po zabarwieniu się szkieł jeszcze bardziej widoczne będą rysy i smugi.

Już choćby z tego powodu uzasadnione jest stosowanie najtwardszych, najbardziej śliskich powłok, które pomagają chronić szkła przed przedwczesnym zużyciem. Powłoki antyrefleksyjne rekomendowane przez nas i najczęściej wybierane przez Klientów to powłoki typu Diament Plus, Drive Control czy LED Control, dzięki swojej podwyższonej twardości i śliskości zmniejszą ryzyko zarysowań, które mogą powstawać podczas normalnego użytkowania okularów. Diament plus zwiększa też przejrzystość szkieł korekcyjnych, likwiduje odbicia powstające na powierzchni soczewek i efekt widzenia odbicia własnej twarzy po wewnętrznej stronie szkieł.

Kolejną podpowiedzią, do wyboru odpowiedniej powłoki antyrefleksyjnej są potrzeby użytkowe. Podczas prowadzenia samochodu przy umiarkowanym słońcu i nocą sprawdzi się powłoka Drive Control. Oprócz podnoszenia trwałości szkła zmniejsza odblaski i efekt olśnienia, który powodują światła innych pojazdów na drodze. Zawarte w tej powłoce cząsteczki chromu pochłaniają światło i działają w sposób zbliżony do filtra polaryzacyjnego. Należy jednak pamiętać, że powłoka ta nieco przyciemni minimalnie zabarwione szkła fotochromowe. Oznacza to, że poziom zabarwienia wstępnego szkieł z 3% może wzrosnąć do 6% z powłoką Drive Control.

Dla osób intensywnie pracujących przed ekranami komputerowymi, czy spędzającymi dużo czasu w sztucznie oświetlonych światłem pomieszczeniach – w biurach, sklepach, centrach handlowych istotna jest ochrona przed światłem niebieskim. Szkła fotochromowe pochłaniają promieniowanie UV oraz część światła niebieskiego. Działanie to można wzmocnić dodając powłokę LED Control, która odbija nieco inny zakres światła niebieskiego. W ten sposób uzyskamy pełną ochronę plamki żółtej, która odpowiada za ostrość naszego widzenia.

Obecnie wykorzystując do produkcji nanotechnologię soczewki okularowe Diament Plus Nano AG, Drive Control Nano AG i LED Control Nano AG pokryte są najnowszej generacji powłokami antyrefleksyjnymi z mikrowarstwą srebra, posiadającą właściwości antybakteryjne, co dodatkowo wpływa na podwyższoną ochronę bardzo delikatnej i wrażliwej na wszelkie zanieczyszczenia okolicy oczu. Aseptyczna warstwa ochronna znajduje się po obu stronach soczewek. Oczywiście powłoki nowej generacji, jakże bardzo potrzebne w obecnej sytuacji, posiadają wszystkie istotne właściwości powłok antyrefleksyjnych.

Widzimy się


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Piękno, innowacja, prestiż! Okulary marki Jaguar!

Z cyklu "Oko pod lupą" - Jak gimnastykować oczy?